NEDEN KULAKLARIMIZ ÇINLAR ?

Kulak Çınlaması sadece yaşadığınız dikkat dağıtıcı bir sestir. Diğer seslerin yanında zil sesi , vınlamak ,tıklamak , veya tıslamak gibi tanımlanmıştır. Sabit olabilir veya gelip gidebilir. Kulak çınlamasının bir semptom olduğunu hatırlamak önemlidir, kulak çınlaması bir hastalık değildir. Fakat kulak çınlaması çileden çıkaran bir durum da değildir.

KULAK ÇINLAMA NEDENLERİ 

Çeşitli kulak çınlaması sebepleri vardır.
• Yaşlanma : Bazı kulak çınlaması çeşitleri yaşla ilgili işitme kaybı ile ilişkilidir. Yaşlandıkça kulaklarınızdaki sinir lifi miktarı azalır ve bu yüzden kulak çınlaması ile ilgili işitme problemlerine neden olur.
• Gürültü : En yaygın kulak çınlaması nedenlerinden biri gürültüdür. Yüksek sesle müzik, atış, patlama, inşaat, bahçe makinelerinden gelen gürültüye maruz kaldıysanız, kendinizi kulak çınlamasından muzdarip olarak bulabilirsiniz.
• Kulak Kiri : Bazen kulak kiri tıkanıklığı da kulak çınlaması problemine neden olabilir .
• Diğer : Üst solunum yolu enfeksiyonları ve jap popping joint (TMJ ) bozuklukları da kulak çınlamasına neden olabilir .

Kulak çınlamasını kötüye gitmekten nasıl koruyabiliriz?

Kulak çınlaması beklenmedik ve isteksiz olunduğunda olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Kısır bir döngüye sebep olabilir.Kulak çınlaması algılanırsa hayal kırıklığı , korku ve mutsuzluk gibi duyguları hızlandırabilir.Bunlar kaygı ve stres gibi fiziksel reaksiyonlara neden olabilir,Bu da kulak çınlamasını güçlendirir ve kısır döngüyü devam ettirir.

1. Kulak çınlamasının ilk görünümü
2. Kulak çınlaması ile ilgili artan farkındalık
3. Olumsuz tepki
4. Kulak çınlamasına artan dikkat
5. Kronik kulak çınlaması
6. Kulak çınlaması kontrolü

Stres ve kaygı kulak çınlamalarını daha da kötüleştirebilir ,kulak çınlamalarını şiddetlendirmemek için bu koşulları kontrol etmek önemlidir. Yeterli uyku, sigarayı bırakma ve bol egzersiz Genel sağlık için ve kulak çınlaması ile savaşmak için iyidir
Arka planda uzmanlaşmış ses terapisi de yardımcı olabilir.

KULAK ÇINLAMASI NEDENLERİ

BAŞAKŞEHİR

BAŞAKCENTER AVM NO : 43 PTT YANI

0546-254-2018

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon